Skazani na Shawshank 1994 - oglądaj cały film PL - HD 720p

rating8.7
25 407
Ocen
calendar1994
time2h 22m
Adaptacja powieści Stephena Kinga. Nominowany Andy Dufresne w 1995 roku do Oscara w 7 kategoriach! Andy Dufresne jest młodym, obiecującym bankierem. Jego życie zmienia się drastycznie, kiedy zostaje niesłusznie oskarżony o zamordowanie swojej żony i jej kochanka. Skazany na dożywocie, trafia do więzienia Shawshank, gdzie rządy sprawują sadystyczni strażnicy oraz dyrektor hipokryta i oszust. Andy żeby przeżyć lata, jakie przyjdzie mu spędzić w celi, Andy będzie musiał wykazać się sprytem i wolą przetrwania. Przygotowuje również misterny plan zemsty - tak zaskakujący, że zmyli nawet najbliższych współwięźniów. [opis dystrybutora dvd]

Aktorzy

Actor Clancy Brown

Clancy Brown

Actor Morgan Freeman

Morgan Freeman

Actor Tim Robbins

Tim Robbins

Actor Bob Gunton

Bob Gunton

Actor Brian Libby

Brian Libby

Actor David Proval

David Proval

Actor Don McManus

Don McManus

Actor Frank Medrano

Frank Medrano

Oficjalny zwiastun

Obejrzyj także

Gdzie obejrzeć film Skazani na Shawshank online z dubbingiem lub napisami?

Kultowy film Skazani na Shawshank z 1994 roku to obowiązkowa pozycja dla każdego fana dobrego kina. Produkcja w reżyserii Franka Darabonta, oparta na opowiadaniu Stephena Kinga Rita Hayworth i wykupienie z Shawshank, opowiada poruszającą historię niesłusznie skazanego bankiera Andy'ego Dufresne'a (w tej roli genialny Tim Robbins), osadzonego w surowym więzieniu stanowym Shawshank. Jego droga do wolności i zemsty na bezwzględnym naczelniku Nortonie (równie fenomenalny Bob Gunton) wciąga od pierwszych scen. Gdzie zatem można obejrzeć ten film online z polskim dubbingiem lub napisami?

Na szczęście Skazani na Shawshank są dostępni legalnie na kilku platformach VOD w Polsce. Przede wszystkim warto wymienić Netflix, gdzie produkcja Darabonta jest stale obecna w bibliotece. Dzięki temu można obejrzeć ją wygodnie online, z dobrym polskim dubbingiem lub napisami. Film można znaleźć również na HBO Max, Polsat Box Go oraz Player.pl. Wszystkie te serwisy oferują obraz w wysokiej jakości z opcją lektora bądź napisów w naszym ojczystym języku.

Podsumowując, Skazanych na Shawshank ze względu na status dzieła kultowego warto nadrobić, jeśli ktoś ich jeszcze nie widział. A żeby obejrzeć ten poruszający dramat sensacyjny online po polsku, najlepiej skorzystać właśnie z Netflixa, HBO Max lub innych wymienionych wyżej serwisów streamingowych.

Skazani na Shawshank

Fabuła filmu Skazani na Shawshank - o czym jest ten kultowy obraz?

Skazani na Shawshank to film, który już na stałe wpisał się do kanonu najwybitniejszych dzieł w historii kina. Ale czym tak naprawdę jest ten obraz? Jaka jest fabuła i o czym opowiada?

Akcja osadzona jest w więzieniu stanowym Shawshank w latach 40. XX wieku. Głównym bohaterem jest niesłusznie skazany za morderstwo żony i jej kochanka bankier Andy Dufresne. Trafia on do surowej rzeczywistości zakładu karnego, gdzie musi odnaleźć się pośród bezwzględnych współwięźniów i okrutnych strażników. Cała opowieść skupia się na tym, jak Andy stara się przetrwać w tym piekle, zachowując godność i nadzieję. Podczas swojej długiej odsiadki nawiązuje szczególną przyjaźń z więźniem Reddem, który staje się narratorem całej historii.

Reżyser Frank Darabont mistrzowsko oddaje mroczny i beznadziejny nastrój więziennej rzeczywistości, która z upływem lat coraz mocniej doskwiera Andy'emu. Fabuła w genialny sposób buduje napięcie, by w emocjonującym finale pokazać, że człowiek zawsze może wykrzesać z siebie siłę, by sięgnąć po upragnioną wolność. To filmowy majstersztyk, którego warto doświadczyć.

Dlaczego warto obejrzeć film Skazani na Shawshank? Recenzje i opinie

Choć od premiery Skazanych na Shawshank mija już niemal 30 lat, produkcja wciąż zachwyca kolejne pokolenia widzów. Ale co sprawia, że ten obraz Darabonta pozostaje tak ponadczasowy i wart obejrzenia?

Przede wszystkim wyróżnia się mistrzowska reżyseria, która wciąga od pierwszych minut i trzyma w napięciu aż do porywającego finału. Frank Darabont doskonale operuje suspensem, stopniowo odkrywając mroki więziennej rzeczywistości. Duże wrażenie robi też kreacja głównego bohatera Andy'ego Dufresne w wykonaniu Tima Robbinsa, który znakomicie ukazuje determinację i ewolucję swej postaci. Znakomite recenzje zebrała również muzyka Thomasa Newmana, idealnie współgrająca z klimatem produkcji.

Skazani na Shawshank to także film niezwykle mądry i pobudzający intelektualnie. Porusza on bowiem uniwersalne tematy jak nadzieja, przyjaźń czy walka o godność jednostki w ekstremalnych warunkach. To wszystko sprawia, że produkcję Darabonta uznaje się za jedno z najwybitniejszych dzieł w historii kina. I słusznie!

Skazani na Shawshank

Najlepsze cytaty z filmu Skazani na Shawshank - poznaj kultowe kwestie

Skazani na Shawshank zapisali się w historii nie tylko świetną fabułą i reżyserią, ale także zapadającymi w pamięć cytatami. Oto kilka najlepszych kwestii z tego genialnego filmu, które na stałe wpisały się do kanonu kultowych filmowych cytatów.

- „Nadzieja jest dobra na śniadanie, ale kiepskim obiadem.”

- „Albo się dostosujesz, albo zdechniesz. To jedyne możliwości.”

- „Pamiętaj o tym, Red: nadzieja umiera ostatnia.”

- „Stoi tu od 1909 roku. Widziała wszystko. To cud, że jeszcze stoi. No, ale ona trwa. A ja uważam, że trwa dlatego, że ma nadzieję.”

- „Muzyka miała dla niego znaczenie, ponieważ w każdej nutce tkwiła nadzieja.”

Te i wiele innych kwestii na trwale wryły się w pamięć widzów, czyniąc z tego filmu Darabonta prawdziwą perełkę kina, do której warto wracać.

Aktorzy w filmie Skazani na Shawshank - obsada tego kultowego dzieła

Niezwykły klimat Skazanych na Shawshank w dużej mierze zawdzięczamy również świetnej obsadzie aktorskiej. Kto zatem zagrał w tym ponadczasowym filmie i jak oceniane są poszczególne role?

Główny duet stanowią Tim Robbins jako niesłusznie skazany Andy Dufresne oraz Morgan Freeman w roli więźnia Redda. Obaj aktorzy stworzyli tu kreacje absolutnie wybitne, które na stałe zapisały się w historii kina. Niezwykle przekonujący był także Bob Gunton jako bezwzględny naczelnik więzienia Samuel Norton. Znakomicie wypadają też role drugoplanowe, między innymi William Sadler jako przerażający Simon Peter Grunt czy Clancy Brown w roli strażnika Hadleya.

Fenomenalna gra aktorska jest z pewnością jednym z filarów sukcesu tej produkcji. Aktorzy w taki sposób wcielili się w swoje postacie, że cały film nabiera niezwykłej głębi i wiarygodności. To tylko podkreśla mistrzostwo tego ponadczasowego arcydzieła.

Scenariusz i reżyseria filmu Skazani na Shawshank - kto stoi za sukcesem?

Za powstanie tego wybitnego filmu odpowiada znakomity duet twórczy. Kim zatem są autorzy, dzięki którym Skazani na Shawshank na trwale wpisali się do historii kina?

Obraz powstał na podstawie opowiadania Stephena Kinga Rita Hayworth i wykupienie z Shawshank, które ukazało się w zbiorze Róża. To właśnie King stworzył poruszającą opowieść o Andy'm Dufresne i jego drodze do wolności. Za adaptację tekstu i reżyserię odpowiada natomiast Frank Darabont, który w mistrzowski sposób przeniósł literacką historię na wielki ekran. Jego perfekcyjne wyczucie fabuły, aktorów i budowanie napięcia sprawiły, że film odniósł nieprawdopodobny sukces.

Dzięki wizji Kinga i talencie Darabonta Skazani na Shawshank na zawsze pozostaną arcydziełem kina, które wciąż wzrusza i inspiruje nowe pokolenia widzów. To film obowiązkowy dla każdego miłośnika ambitnej kinematografii.

10 Podobnych Filmów:

  1. Apache Junction
  2. Naśladowca
  3. Skazani na Shawshank
  4. Bez litości 3. Ostatni rozdział
  5. Skok w przestworzach
  6. Bez Litości
  7. Batman
  8. Wilk z Wall Street
  9. Jeden gniewny człowiek
  10. Ojciec chrzestny
Oceń film lub serial
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
Ocena: 9 Liczba głosów: 25407
Udostępnij serial

10 Komentarzy

avatar

orbi_soon

Nie będę się rozpisywał dlaczego, bo to już nie raz było powiedziane. Skazani na Shawshank można oglądać w nieskończoność! ARCYDZIEŁO
avatar

KamilPatrykDawid

Fascynujący świat przedstawiony w Skazani na Shawshank wciąga od pierwszej minuty, moja ocena to 8.7
avatar

ptasiek_film

Poruszająca historia, która pozostaje w pamięci
avatar

WorldEXC12

Bardzo udany film , który potrafi zająć i zaciekawić przez całe 2h 22m. Jeden z lepszych w swoim gatunku.
avatar

Bacha

Ten film wciąga i angażuje, mimo że trwa tylko 2h 22m. Gorąco polecam
avatar

BagietkaLukas

Bardzo dobry film , czego dowodem jest ocena 8.7. Warto poświęcić czas na obejrzenie Skazani na Shawshank.
avatar

MatPat

Jeśli wahasz się czy obejrzeć Skazani na Shawshank , to przyjrzyj się ocenie 8.7. To dobitnie świadczy o jakości tego filmy.
avatar

schnapsen

Jeśli wahasz się czy obejrzeć Skazani na Shawshank, spojrzenie na ocenę 8.7 powinno rozwiać Twoje wątpliwości. Dawaj!
avatar

CwanFil12

Z taką oceną jak 8.7, Skazani na Shawshank musi być pozycją obowiązkową dla każdego fana dobrych filmów!
avatar

Teezo21

Skazani na Shawshank è buono e gli do 8.7 su 25407 recensioni, ma gli manca molto per essere un capolavoro. Non trasmette nessun messaggio profondo, non fa nulla di inaspettato, la regia è ordinaria, ecc.